DERGİ TASARIMI VE BASIMI

Dergi Tasarımı ve Baskısı

Bir derginin okunmasını sağlayan nedir? Tabi ki dergi tasarım baskı işlemleridir. Her ne kadar baskı işlemlerinin de derginin okunmasında payı olsa da, önemli olan derginin içinde olanlardır.

Dergi Tasarımı Nedir?

Hiyerarşi, sayfa düzeni, bütünlük, vurgulama ve denge, orantı ve devamlılığın sağlanması işlemleri, dergi tasarımı nedir sorusunun cevaplarıdır. Dergi tasarımını tanımlayan unsurlara yakından göz atarsak, konu daha iyi anlaşılacaktır.

Dergi Tasarım Uygulamaları

Dergi tasarım uygulamaları, hiyerarşi ile başlar. Bu kavram, tasarım unsurlarının belirli sırayla uygulanmasıdır. Belli bir düzene göre tasarım kriterleri derginin sayfalarında yer alır. Bu düzene kapak bölümü de dahildir.

Çok sayfalı işerde bütünlük oldukça önemlidir. Tüm sayfalar birbiri ile tutarlı olmalıdır. Dergi tasarımındaki en büyük zorluk, bütünlüğün sağlanmasıdır. İyi bir kurgu ve hayal gücü gerekir. Burada amaç okuyucunun sıkılmadan ve kolay bir biçimde dergi sayfalarını okuyabilmesidir.

Dergide yer alan unsurların abartılmadan vurgulanması gerekir.

Orantı prensibi, derginin sayfalarında bulunan yazı ve resimlerin belirli büyüklüklerde ve renkte olmasıdır.

Devamlılık ise tüm saydığımız kriterlerin derginin her sayfasında tekrarlanmasıdır.

Dergi Tasarım Programı ile Yapılan Tasarımlar

Sayfaların oluşturulması için dergi tasarım programı kullanılır. Photoshop, Corel Draw ve Freehand gibi programlarla, dergi sayfası tasarımı yapılabilir. saydığımız programlarla, vektörel çizimler ve grafik düzenlemeleri yapılır. Aynı zamanda font kütüphanesinde yer alan türler kullanılarak, resimlere ve çizimlere uyum sağlayan kelimeler ayarlanır.

İnanılmaz Dergi Sayfası Hazırlama Yöntemleri

Dergi sayfası hazırlama yöntemleri çok farklı olmasına rağmen, biz burada en etkili ve en inanılmaz olanlarından bahsedeceğiz.

  • Ana metinleri biraz daha büyük puntolarla hazırlayın.
  • Spotların hangi ölçülerde ve ne şekilde verileceğine karar verdikten sonra, beyaz alanlarla uyumlu olmasını sağlayın.
  • Metinleri iki sıra bloglar halinde hazırlayın. Böylelikle daha kolay okunması sağlanır ve resimlerle de uyum sağlar.
Dergi Baskısı Nasıl Yapılır?

Dergi baskısı belki de dergi hazırlama işlerinin en kolay kısımlarından bir tanesidir. Öncelikle deneme çıktısı alınır. Burada amaç, yazıların ve resimlerin nasıl göründüğünün gözlemlenmesidir. Bilgisayarda görünen renkler ile baskıda görünen renkler arasında ton farklı vardır.

Daha sonra offset yani seri baskıya geçilir.

Dijital Baskı Dergi Aşamaları

Dijital baskı dergi hazırlanmasında günümüzde uygulanan bir yöntemdir. Bilgisayarla bağlantılı olan akıllı ve büyük baskı makineleri sayesinde, zamandan ve paradan tasarruf sağlanır.

DERGİ TASARIMI VE BASIMI” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir