MEYVE ETİKETLERİ

Tarım uygulamalarının gelişmesi ve dünya genelinde meyve ve sebzelerin ticaretinin yapılması sonucunda, üreticiler ve marketler, meyve etiketi icat ettiler.

Peki ama nedir bu meyve etiketi?

Meyve Etiketi Nedir?

Meyve etiketi; meyvelerin üzerine yapıştırılan, ürünün hangi ülkede üretildiği, firmanın ismi ve logosunun ve diğer bilgilerin yer aldığı yapışkan kağıtlardır.

Aslında meyve sebze etiketi olarak da adlandırılır. Çünkü sebzeler üzerine de bu etiketlerden yapıştırılır.

Ağırlıklı olarak baskılı olarak hazırlanır. Genelde kuşe kağıda baskısı yapılır ve baskı yapılan kağıtlar yapışkanlıdır.

Neden Kullanılır?

Gıda etiketleri tamamen tüketiciyi bilgilendirme amacıyla kullanılırlar. Bir de sebze ve meyveleri satın alan marketlere ve toptancılara detaylı bilgi vermek için…

Etiket Üzerinde Neler Var?

Gıda etiketi üzerinde barkod kodları var. Ayrıca 4 ve 5 rakamdan oluşan PLU adı verilen kodlar yer alıyor.

PLU Kodları Hakkında

Meyve etiketi üzerinde yer alan PLU kodu 4 haneliyse, yediğiniz sebze ve meyveler böcek ilacı kullanılarak yetiştirilmiş demektir. 4 haneli rakam ise meyve ve sebzelerin ne olduğunu anlatıyor.

Eğer PLU kodları 5 rakamdan oluşuyorsa ve 8 ile başlıyorsa, meyve ve sebzeler GDO’lu demektir. GDO’lu gıdalarla ilgili internet üzerinde detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Çünkü bu konuda epey bir bilgi kirliliği var.

PLU kodları 5 rakamlı ise ve 9 ile başlıyorsa, sebze ve meyveler organik demektir. Yani organik tarım teknikleriyle yetiştirilmiş demektir.

Yani PLU kodları aslında ne yediğiniz hakkında sizlere detaylı bilgi vermiş oluyor.

Meyve Etiketleri Ne Anlama Geliyor?

Tabi ki bir de barkod simgesi ve numarası var. Tüketiciler değil ama barkod okuyucu sistemlere sahip olan market sahipleri, bu kodların ne ile ilgili olduğunu biliyorlar.

Meyve etiketi:

  • Bir meyve ya da sebzenin hangi koşullarda üretildiğini,
  • Hangi ülkeden geldiğini,
  • İlaç kullanıp kullanılmadığını,
  • Gramajını

Size bilgi olarak sunarlar.

Meyve Etiketi Çeşitleri Nelerdir?

Kuşe ve termal kağıda hazırlanan türleri vardır. Malzeme olarak genelde parlak kuşe kağıdı kullanılır. Sürtünmelere ve dış ortamdaki etkilere dayanıklılık açısından, selefon ve bunun gibi malzemelerle kaplanırlar.

Meyve etiketi, termal baskı olarak üretilen türlere de sahiptir. Termal etiket: üzerinde koruyucu tabaya yer alan etiket türüdür. Termal lamine denilen bir yöntemle elde edilir. Genelde market ürünlerinin çoğunda kullanılırlar.

Boyut olarak da meyve etiketi ürünü sınıflandırılır. A4, A5, 8.3×5,1 ebatlarında meyve ve sebze etiketleri üretilir. İstenilirse özel boyutlarda da meyve etiketi üretilebilir.

Meyve Etiketi Kullanmanın Avantajları

Temel ihtiyaçlarımızdan birisi olan gıdalarda kullanılan etiketler, ne yediğimizi bize söylemeleri açısından oldukça önemlidir.

Tüketiciye seçim hakkı sunarlar. Mesela bir kısım insan, yurtiçi menşeli ürünleri satın almak isteyebilir. Bazıları ise yurtdışından gelen meyve ve sebzeleri tüketmek isteyebilir.

Bazı insanlar GDO’lu gıdaları satın almak istemeyebilirler. Bu durumda etiket üzerinde yazan bilgileri okuyarak, bu ürünü değil de organik olanları satın alma imkanına sahip olmuş olurlar.

Yani gıda etiketleri, üzerinde bulundukları gıdalar hakkında bizlere detaylı bilgi verirler ve seçim şansımızı artırırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir